• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/CografyaBilgisi/163971313745418
  • https://twitter.com/CografyaBilgisi

İllerimizin Afet Riski

İLLERİN AFETSELLİĞİ


 
Ülkemizde afete en fazla maruz kalan iller, afetzede sayısı açısından bakıldığında Kocaeli, Erzurum, Bingöl, Sakarya, Düzce, Van, Yalova, Muş, Adana ve Diyarbakır’dır. Bu noktada dağılımı depremin belirlediği dikkati çekmektedir. Olay bazında ele alındığında ise afetten en çok etkilenen iller Erzurum, Trabzon, Bingöl, Rize, Tunceli, Erzincan, Kastamonu, Malatya, Sivas ve Artvin olarak sıralanmaktadır.

Her iki açıdan da afetlerden en az etkilenen illerin başında Kırklareli gelmekte ve onu, Edirne, Kilis ve Tekirdağ izlemektedir.

Afetzede sayısı açısından depreme en çok maruz kalan 10 il verileri incelendiğinde, yıkım oluşturan ve afetzede sayısını artıran depremler şöyle sıralanabilir:

17 Ağustos 1999 Kocaeli (7,4),
12 Kasım 1999 Düzce (7,2),
30 Ekim 1983 Erzurum (6,8),
24 Kasım 1976 Van-Çaldıran (7,2),
12-14 Mart 2005 Bingöl (5,7-5,9),
22 Mayıs 1971 Bingöl (6,7),
19 Ağustos 1966 Muş-Varto (6,9),
6 Eylül 1975 Diyarbakır-Lice(6,9),
27 Haziran 1998 Adana-Ceyhan (6,3).

Heyelan afeti için yapılan değerlendirmede, 81 ilin de heyelandan belirli derecelerde etkilendiği görülmektedir. Heyelanlı yerleşim birimleri, özellikle Doğu Karadeniz bölgesi (Trabzon ve Rize civarı), Orta ve Batı Karadeniz Bölgesi(Karabük, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu civarı) ile aktif fay ve fay zonları boyunca yoğunlaşmaktadır. En çok heyelan olayı gözlenen iller Trabzon, Rize,

* 2003-2007 Afet İşleri Genel Müdürlüğü Faaliyet Kitabından derlenmiştir.

------------------

Kastamonu, Erzurum ve Artvin ilidir. En az heyelanın meydana geldiği iller ise
Kırklareli, Mardin ve Şanlıurfa’ dır. 1950-2008 döneminde toplam 13 bin 494 heyelan oldu. Heyelandan etkilenen afetzede sayısı açısından bakıldığında da yine Trabzon 4.106 afetzedeyle ilk sırada yer almaktadır.

Türkiye`de önemli risk oluşturan afet tehlikelerinden biri de su baskınıdır. Envantere göre, Kırklareli hariç tüm illerde su baskını yaşanmıştır. Su baskını, en fazla Erzurum, Sivas, Kahramanmaraş, Kayseri ve Adana`da gerçekleşti. Olay sayısı yerine etkilenen afetzede sayısı esas alındığında ise iller, Erzurum, Kahramanmaraş, Van, Adana, Bitlis şeklinde sıralanmaktadır. Bu çerçevede su baskınlarının Kızılırmak, Yeşilırmak, Fırat ve Doğu Karadeniz havzalarında yoğunlaştığı gözlenmektedir.

Türkiye`de 79 ilde kaya düşmesi görülmektedir. En fazla kaya düşmesinin meydana geldiği il Kayseridir. Onu, Erzurum, Nevşehir, Adıyaman ve Sivas izlemektedir. Etkilenen afetzede sayısına bakıldığında da Kayseri, Nevşehir, Niğde, Erzurum ve Karaman öne çıkmaktadır.

Bitlis, en fazla çığ olayı gözlenen ildir. Onu, Bingöl, Tunceli, Malatya ve Erzincan takip etmektedir. Çığ olaylarının çoğunlukla, Doğu Anadolu`nun, Kuzeydoğu Karadeniz`in yüksek kesimlerinde ve belirgin bir şekilde Güneydoğu Anadolu Yitim Kuşağı boyunca, rakım olarak yüksek ve bitkisel yoğunluğun az olduğu alanlarda meydana geldiği gözlenmektedir.

Akdeniz ve Ege Sahillerinden İstanbul’a kadar uzanan kıyı bandı orman yangınları bakımından en riskli bölgedir. Ülkemizdeki orman yangınlarının % 90’ ı bu bölgede meydana gelmektedir.

 


 

ADANA :

  Adana il merkezi 2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup başlıca faylanmalar Doğu Anadolu Fayı’na paralel GB-KD yönünde gelişmiştir. Tarihsel dönemlerde de yıkıcı depremlere maruz kalan Adana ilinde son yüzyılda meydana gelen 1945 M= 6.0, 1952 M= 5.5, 1967 M= 5.3 ve 1998 M= 5.9 depremleri  hasar ve can kaybı meydana getirmiştir.

Karaisalı, Kozan, Feke ve Saimbeyli ilçe ve köy yerleşim birimlerinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.

 Kaya düşmesi olayları ise genelde ilin kuzeyinde yer alan Toros dağ kuşağına yakın ilçelerde (Kozan, Tufanbeyli, Karaisalı) daha sıklıkla meydana gelmektedir.
Su baskını olaylarının büyük çoğunluğu Seyhan nehri havzasında yer alan Yüreğir Karataş ve Seyhan ilçeleri ile Ceyhan nehri havzasında kalan Ceyhan ilçesinde gözlenmektedir.

İlin Pozantı ilçesi sınırları içinde yer alan Elmalı boğazı Mevkii kışın çok fazla kar yağışı aldığından ve 6 ay gibi bir süre karla kaplı tüm yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Çok büyük alanları etkileyen çığlar gözlenmiştir.

 ADIYAMAN :

Adıyaman il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup İlin kuzeyinde yer alan ilçeler Doğu Anadolu Fay Sistemi’nin etkisi altındadır. 1900’den günümüze 2004 yılında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki hasar yapıcı deprem dışında  büyük deprem kaydedilmemiştir. Ancak bölgenin tarihsel dönemde Doğu Anadolu Fay Sistemi ile ilişkili büyük depremlerden etkilendiği bilinmektedir.

İl merkezinin kuzey batısında Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan Besni, Gölbaşı ilçelerinde heyelan olayları daha yoğun olarak gözlenmekle birlikte ilin güneyinde yer alan Kahta ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde de etkili heyelan olayları meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayları ise; Güney doğu Anadolu bindirme kuşağına bağlı olarak morfolojik yükseltinin arttığı Gölbaşı, Çelikhan ve Merkez ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde daha sıklıkla rastlanmaktadır.

Su baskını olayları Fırat havzasında yer alan ilimizde Merkez, Çelikhan ve Gölbaşı ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Çelikhan ve Sincik ilçelerinin 2 yerleşim yerinde etkili olan çığ afeti yaşanmıştır. Meskun alan dışında da çığ meydana gelmektedir.

 

AFYON :

afyon

Afyon il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup bölge etkin bir deprem merkezidir. Ayrıca civardaki etkin bölgelerin de tesiri altındadır.1900 den günümüze il genelinde 5 adet hasar yapıcı deprem meydana gelmiştir(1924 M=6.8, 1925 M=5.9, 1995 M=6.0, 2000 M=5.6, 2002 M= 6.1 ).

Heyelan olaylarının az olarak izlendiği illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayı Merkez, Şuhut ve İscehisar ilçelerinde karasal volkaniklerin gözlendiği bölgelerde meydana gelmektedir.

Su baskını olayları il genelinde yaşanmakta olup, en fazla Merkez, Bolvadin, Sultandağı, Hocalar, Dazkırı İhsaniye ilçelerinde gözlenmektedir.

 

 AĞRI :
           

 

agrı

Ağrı il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemde çok fazla yıkıcı depreme maruz kalan il genelinde 1900 den günümüze de 4 adet hasar yapıcı deprem meydana gelmiştir (1900 M=4.8, 1976 M=4.8, 2004 M= 5.1, 2007 M=4.9).

İl merkezinin doğusunda ve kuzey batısında kalan yerleşim birimlerinde yoğun olarak heyelan olayları gözlenmektedir. En yoğun Eleşkirt ilçesi olmak üzere il merkezi, Diyadin ve Doğubeyazıt ilçelerinde de heyelan olayları izlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Diyadin ve Hamur ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları,  Fırat ve Aras havzalarında yer alan ilimizin Doğubeyazıt, Hamur ve Eleşkirt ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Eleşkirt ve Doğubeyazıt ilçelerinin bazı köylerinde çığ tehlikesi yaşanmış olup, genelde eğimlerin düşük olması nedeniyle küçük çığlar ya da kar akmaları meydana gelmektedir.

 

AMASYA :

amasya

Amasya ili 1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin etki sahası içindedir. Tarihsel dönemde de yıkıcı depremlerin meydana geldiği Amasya ili 1916 M= 7.1 Tokat,1939 M=7.9 Erzincan,1942 M=7.0 Niksar –Erbaa ve 1943 M= 7.2 Tosya-Ladik depremlerinde ağır hasar görmüştür. 1996 yılında da bölgede büyüklüğü 5.5 ve 5.6 olan 2 adet hasar yapıcı deprem meydana gelmiştir.

İl merkezi ve Taşova ilçesinde yoğun olmakla birlikte Gümüşhacıköy ilçesinde de heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Merkez ilçe ve bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. Özellikle il merkezinde Harşena dağının (Kral mezarlarının olduğu bölge) şehre bakan yüzeyinde bulunan konutların tamamı kaya düşmesi riskine maruz bulunmaktadır.

Su baskını olayları, Yeşilırmak ve Kızılırmak havzalarında yer alan ilimizin Merkez, Taşova ve Merzifon ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

 

ANKARA :

ankara

Ankara il merkezi  4. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup şimdiye kadar yıkıcı depremlerin merkezi olmamıştır. Ankara merkezden geçen ve herhangi bir büyük deprem üretecek diri fay bulunmamakla birlikte 120 km kuzeyde Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile il merkezinin güneyinde yer alan birbirini kesen genç fay zonları önemli depremler üretmiştir. 2000 Güdül M=4.8, 2005 M=4.9 ve 2007 5.6-5.5 Bala depremleri hasar meydana getirmiştir.

Mamak ilçesi başta olmak üzere Kalecik, Çubuk ve Nallıhan ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayları genelde Altındağ, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde volkanik kayaçların gözlendiği yerleşim birimlerinde meydana gelmektedir.

Kızılırmak havzasında bulunan ilimizde Elmadağ, Bala, Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Çubuk, Polatlı ve Kalecik ilçelerinde su baskınına maruz alanlar bulunmaktadır.

 

ANTALYA:

antalya

Antalya il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup bölge genelde denizde oluşan depremlerin tesirindedir.1930 M=5.9, 1948 M=5.8 ve 1979 M=5.8 bölgede etkili olan depremlerdir.

Heyelan olaylarının az olarak izlendiği illerimizden birisi olmakla birlikte, Kaş ve Kumluca ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayları; Toros dağlarının yamaçlarında bulunan yerleşim birimlerinde yaşanmaktadır. Özellikle Gündoğmuş, Gazipaşa, Alanya ve Korkuteli ilçelerinde kaya düşmesi olayları meydana gelmektedir.

Su baskını olayları, Antalya havzasında kalan ilimizin Manavgat, Kumluca ve Korkuteli ilçelerinde yağışlara bağlı olarak meydana gelmektedir

İlin kuzeyinde ve batısında yer alan Toros Dağ kuşağında 1100 m yükseltinin üzerindeki 28°’den daha fazla eğimli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Tahtalı Dağları, Alanya-Akdağ örnek olarak verilebilir.

  

ARTVİN :

artvin

Artvin il merkezi  3. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisidir. Genellikle heyelan olayları Şavşat, Ardanuç, Hopa ve Arhavi ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup özellikle Yusufeli, Ardanuç ve Merkez ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde daha yoğun meydana gelmektedir.

Su baskını olayları, Çoruh havzasında olan ilimizin Borçka, Yusufeli ve Şavşat ilçelerinde gözlenmektedir.

Oldukça engebeli ve sert bir topografyaya sahip olan Artvin ilinde merkez ve Şavşat, Yusufeli, Ardanuç ile Borçka ilçelerine bağlı kimi yerleşimlerde çığ riskli alanlar gözlenmiştir.

AYDIN :

aydın

Aydın ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup çok aktif olan Büyük Menderes Grabeni içinde bulunması nedeniyle tarihsel dönemde birçok yıkıcı depremlerin etkisinde kalmıştır. Son yüzyılda ise il genelinde meydana gelmiş en büyük deprem 1955 M= 6.8 Söke depremidir.

İl merkezinin kuzeyinde yer alan Büyük Menderes Grabeni üzerinde yer alan yerleşim birimlerinde faylara bağlı olarak heyelan olayları geliştiği gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az yaşandığı illerimizden birisi olup Karpuzlu ve Söke ilçelerine ait muhtelif yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Büyük Menderes havzasında yer alan ilimizin en fazla Buharkent, Kuyucak, Germencik ve Nazilli ilçelerinde meydana gelmektedir.

 

BALIKESİR:
balıkesir

            Balıkesir ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup birçok aktif fay zonunun etkisi altındadır. Tarihsel dönemde birçok yıkıcı depremlerin etkisinde kalmıştır. 1900 den günümüze il genelinde 8 adet hasar yapıcı deprem meydana gelmiştir (1901 M=5.9 Ayvalık, 1935 M=5.9 Marmara Adası, 1944 M=7.0, 1964 M=6.8 Manyas, 1969 M=5.7 Gönen, 1999 M=5.0 Marmara Adası, 2003-2006 M= 5.0 M=5.2 Bandırma)

İvrindi, Sındırgı ve Susurluk ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az yaşandığı illerimizden birisi olup İvrindi ve Dursunbey ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Susurluk havzasında yer alan ilimizin Gömeç, Manyas, Sındırgı, İvrindi ve Susurluk ilçelerinde gözlenmektedir.

 

 

BİLECİK:

bilecik

Bilecik il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup il genelinde son yüzyılda hasar yapıcı deprem meydana gelmemekle birlikte 1956 M= 6.4 Eskişehir depreminden etkilenmiştir.

Heyelan olaylarının az olarak izlendiği illerimizden birisidir. Gölpazarı ve Söğüt ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının gözlenmediği illerimizden birisidir.

Sakarya havzasında yer alan ilimiz, su baskını olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

 

BİNGÖL:

bingöl

Bingöl ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Doğu Anadolu Fay  Sistemi ve Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin kesişim bölgesinde bulunan Bingöl ili depremsellik açısından oldukça etkindir. Tarih boyunca büyük depremler meydana gelmiş olan ilde son yüzyılda 1965 M=5.6 Karlıova, 1968 M= 5.1 Kığı depremleri ile ağır hasar meydana getiren 1971 M=6.8 Bingöl (Merkez) depremi meydana gelmiştir. Son 5 yılda depremsellik açısından oldukça aktif olan bölgede, 2003 M=6.4 Merkez, 2004 M= 5.0 Merkez, 2005 M= 5.6-5.9 Karlıova, 2005 M= 5.2 Yedisu, 2007 M= 5.5 Karlıova depremleri hasar meydana getirmiştir.

Kuzey Anadolu fay zonu ile Doğu Anadolu fay zonunun kesiştiği bölgelerde yoğun heyelan olayları meydana gelmektedir. Merkez ilçe, Adaklı, Genç ve Solhan ilçelerine ait yerleşim birimlerinde yoğun olarak heyelan olayları yaşanmaktadır.

Kaya düşmesi olayı Merkez, Solhan, Genç ve Adaklı ilçelerinde gözlenmektedir.

Fırat havzasında yer alan ilimiz genelinde su baskını olayları yoğun yaşanmaktadır. Su baskını olayları en fazla Merkez, Genç, Adaklı ve Solhan ilçelerinde gözlenmektedir.

Yoğun kar yağışı alan ilde, kimi zaman ilçe merkezlerinin yolları dahi ulaşıma kapanmaktadır. Merkez ilçe ve diğer ilçelere bağlı dağlık yerleşimlerde (mezra, mahalle, köy) farklı ölçeklerde çığ tehlikeleri tespit edilmiştir.

 

BİTLİS:

bitlis

 

Bitlis il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup tarihsel dönemde yıkıcı depremlere maruz kalmıştır. Son yüzyılda il sınırları içerisinde 1907 M= 5.0-5.1 depremleri meydana gelmiş olsa da bölgede daha büyük depremler üretecek fay sistemleri bulunmaktadır.

Güneydoğu Anadolu bindirme kuşağı üzerinde bulunan Bitlis ilinin batısında Mutki ilçesi ile doğusunda bulunan Hizan ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayları da yine Güneydoğu Anadolu bindirme kuşağında üzerinde bulunan Merkez, Mutki ve Hizan ilçelerinde gözlenmektedir.

İl genelinde su baskını olayları yoğun yaşanmakta olup; Merkez, Adilcevaz, Mutki, Güroymak ve Hizan ilçelerinde daha yoğun gözlenmektedir. 30.07.1996 ve 21.10.2005 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

İl merkezinde çığ riskine sahip olan iki ilden birisidir. Tatvan ilçe merkezinde de çığ riski mevcuttur. İlin tüm ilçelerine bağlı pek çok köyde ve köy yollarında çığ riski mevcuttur. Bunun yanında, Siirt-Bitlis karayolunda çok büyük ölçekli çığlar meydana gelmektedir.

 

BOLU :

                        bolu

Bolu ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin etkisi altındadır. Tarihsel dönemlerde yıkıcı depremlere maruz kalan Bolu İli’nde son yüzyılda ağır hasara yol açan 1944 M= 7.2 Gerede depremi, 1944 M= 5.6 Mudurnu,1957 M= 7.1 Abant depremi, 1967 M= 7.1 Mudurnu depremleri meydana gelmiştir. 1999 yılında Marmara bölgesini etkileyen İzmit ve Düzce depremleri Bolu’da da önemli hasara yol açmıştır. 

Mudurnu, Göynük Merkez ve Mengen ilçelerinde Kuzey Anadolu fay zonu ile jeolojik yapısının etkisiyle heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı; Mudurnu, Seben ve Göynük ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Sakarya havzasında yer alan ilimizin Merkez, Mudurnu ve Mengen ilçelerinde meydana gelmektedir. 08.06.1998 yılında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

 

BURDUR:

burdur

Burdur ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir.Deprem üretme potansiyeli yüksek Burdur Fay Zonu il için önemli olup1914 M=7.0, 1971 M=6.2 bu fay zonunun oluşturduğu hasar yapıcı depremlerdir.

Bucak ve Merkez ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Torosların kuzey yamacında yer alan Bucak ve Çaldır ilçelerinde gözlenmektedir. Ayrıca Yeşilova ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde de meydana geldiği gözlenmiştir.

Su baskını olayları, Burdur havzasında yer alan ilimizin Merkez, Yeşilova ve Çavdır ilçelerinde gözlenmektedir.

 

BURSA :

bursa

Bursa il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde yıkıcı depremlere maruz kalan Bursa ilinde 1900 den günümüze 1949 M=5.2 Harmancık ve 2006 M= 5.2 Gemlik Körfezi depremleri meydana gelmiştir.

Heyelan olayları İnegöl, Gemlik ilçelerinde çok yoğun olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olayları, Marmara, Susurluk ve Sakarya havzalarında yer alan ilimizin Yenişehir, Karacabey, İnegöl ve Mustafa Kemal Paşa ilçelerinde gözlenmektedir.

İlin önemli turizm gelirlerinden birini oluşturan kış sporları merkezlerinden Uludağ 2. Gelişim Kayak Merkezi bölgesinde çığ tehlikesi bulunmaktadır. Bu tehlike kayakçı ve snowboardcuların katkısı ile eğimi fazla bazı kesimlerde daha da artmaktadır.

 

ÇANAKKALE :

canakkale

Çanakkale ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Marmara Denizi’nden Tekirdağ yönüne devam edip Saros Körfezi’ne doğru geçen Kuzey Anadolu Fay Sisteminin ana hattı bölge için tehlike oluşturmaktadır. 1912 M=7.2, M=6.3, M=6.8 Şarköy-Mürefte depremleri bu hatta olmuş ve Çanakkale’de ağır hasar meydana getirmiştir. Bunun yanında 1953 M=7.2 Yenice-Gönen depremi, 1972 M=5.0 Ezine, 1975 M=5.5 Gelibolu ve 1983 M=5.4 Biga depremleri son yüzyılda ilde hasara neden olan depremlerdir.

Heyelan olaylarının az olarak izlendiği illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi az yaşandığı illerimizden birisi olup Kaz dağlarının yamaçlarında yer alan Ayvacık ilçesinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının en az gözlendiği illerimizden birisidir. 

ÇANKIRI :

            cankırı

Çankırı il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile ilişkili fayların etkisi altındadır. 1902 M=5.6, 1951 M=6.9 Kurşunlu, 1953 M= 6.0 Kurşunlu ve 2000 M=6.1 Orta depremi son yüzyılda ilde etkili olan depremlerdir.

Kuzey Anadolu fay zonunun geçtiği Yapraklı, Şabanözü ve Bayramören ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak yaşanmaktadır.

Kaya düşmesi olayı Ilgaz dağlarının yamaçlarında yoğun olarak gözlenmektedir.

Su baskını olayları, ilimizin Ilgaz, Kurşunlu, Eldivan ve Atkaracalar ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

ÇORUM :

corum

Çorum il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup 60 km kuzeyinden geçen Kuzey Anadolu Fay Sisteminin ve bu sisteme bağlı fayların etkisi altındadır.Son yüzyılda 1910 M=6.1 Osmancık, 1942 M=5.5 Kargı, M=5.9 Osmancık, M=5.9 Hamamözü Vadisi Depremleri ve 1996 =5.4 Mecitözü depremi bölgede hasar yapan depremlerdir.

İl geneli heyelanlı olup, özellikle Sungurlu, Osmancık, Merkez ve İskilip ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı İskilip Kargı ve Osmancık ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, ilimizin Merkez, Mecitözü, Osmancık, Kargı, Alaca, Ortaköy, İskilip ve Sungurlu ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

DENİZLİ:

            denizli

Büyük Menderes Grabeni ve Gediz Grabeni’nin birleşim bölgesinde bulunması nedeniyle gerek tarihsel gerek aletsel dönemde çok sık yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalan  Denizli ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Denizli civarını içine alan Büyük Menderes çöküntüsünde en büyük deprem 1899 M= 6.9 depremidir. Son yüzyılda ise 1900 M=5.9, 1907 M=5.1,1926 M=6.0 Acıpayam,1933 M=5.8 Çal, 1945 M=6.8,1963 M=5.6  Buldan, 1965 M= 5.6 Honaz, 1976 M=5.0 Denizli, 2000 M=5.2 Honaz, 2003 Sarıgöl-Buldan M=5.3, M=5.3, M=5.1 ve M=5.0, 2007 M=5.0 Çameli depremleri bölgede yıkıcı olmuş depremlerdir.

Heyelan olayları en çok Babadağ ve Buldan ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Buldan, Sarayköy, Çivril ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az gözlendiği illerimizden birisidir. Su baskını olayları, Çivril ve Sarayköy ilçelerinde gözlenmektedir.

İlin tek kayak merkezi olan Honaz Dağı Kayak Merkezine adını veren dağda, kayakçı kaynaklı çığların oluşması beklenebilmektedir.

DİYARBAKIR:

diyarbakır

Diyarbakır il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. İlin kuzeyinde yer alan ilçeler Doğu Anadolu Fay Sistemi ve Güneydoğu Anadolu Bindirmesi’nin etkisi altındadır. 1900’den günümüze hasar yapmış depremler 1975 M=6.9 Lice ve 2007 M=5.2 Çüngüş depremleridir.

Bindirme fayı üzerinde yer alan Kulp, Lice, Çüngüş ve Dicle ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının yoğun olarak yaşandığı ilimiz olup, en çok Lice ilçesi olmak üzere Kulp, Çermik Hani, Ergani ve Çüngüş ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Dicle havzasında yer alan ilimizin Merkez, Bismil ve Çınar ilçelerinde gözlenmektedir.

EDİRNE:

edirne

Edirne il merkezi  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir.Deprem aktivitesi bakımından etkin olmamasına rağmen  tarihsel dönemde bölgede hasar yapıcı depremlerin meydana geldiği kaydedilmiştir. Son yüzyılda ise kayıtlara geçmiş tek hasar yapıcı deprem 1953 M=5.1 depremidir.

Heyelan olaylarının az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayının gözlenmediği illerimizden birisidir.

Su baskını olayları, Meriç ve Edirne havzasında yer alan ilimizde sık olarak yaşanmasına rağmen, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce alınan önlemler neticesinde etkilenen yerleşim birimleri bulunmamaktadır.

 

ELAZIĞ:

elazıg

Elazığ il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Doğu Anadolu Fay Sisteminin etkisi altındadır. Tarihsel dönemler boyunca çok yıkıcı depremlere maruz kalmış ilde son yüzyılda 1910 M= 5.0 Palu, 1977 M= 5.1 Palu, 2004 M= 5.3 Sivrice ve 2007 M=5.1 M=5.5 Sivrice depremleri meydana gelmiştir.

Sivrice, Palu ve Karakoçan ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Doğu Anadolu fay zonu üzerinde Palu ve Arıcak ilçeleri ile Karakoçan ve Baskil ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Fırat havzasında yer alan ilimizin Palu, Karakoçan, Arıcak, Sivrice, Baskil ve Maden ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Bölge geneline göre nispeten daha yumuşak bir topografyaya ve iklime sahip olan Elazığ’da yerleşim alanlarında genellikle küçük çığlar meydana gelmektedir. Az da olsa büyük ölçekli çığlara rastlanmıştır. Demiryollarının geçiş güzergahlarında ise sık sık çığ olaylarına rastlanmaktadır.

 

ERZİNCAN:

erzincan

Erzincan il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin çok etkin olduğu Erzincan Ovası’nın içindedir. Tarihsel dönemler boyunca çok yıkıcı depremlere maruz kalmış, son bin yılda 11 defa tamamen tahrip olmuştur. Son yüzyılda meydana gelen Türkiye’de olmuş en yıkıcı deprem olan Erzincan depremi 1939 M= 7.9 ülkenin %5 inde hasar yapmış %20 sini etkilemiş bir depremdir. Erzincan’da son yüzyılda meydana gelmiş yıkıcı depremler 1909 M=5.1 Kığı, 1930 M=6.1 Kemah, 1939 M=5.9 Tercan, 1939 M=7.9 Erzincan, 1941 M=5.9 Erzincan, ve 1992 M=6.8 Erzincan depremleridir.

Kuzey Anadolu Fay zonu ve jeolojik birimlerin etkisiyle Üzümlü, Kemah, Tercan, Çayırlı ve Refahiye ilçelerinde yoğun olarak heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup Fırat vadisi üzerinde yer alan Kemah,  Kemaliye ve İliç ilçelerinde yoğun olarak yaşanmaktadır.

Su baskını olayları, Fırat havzasında yer alan ilimizin Merkez, Çayırlı, Refahiye, Tercan, Otlukbeli ve Üzümlü ilçelerinde gözlenmektedir.

Çığlar genellikle meskun alan dışında meydana gelmektedir. Yerleşim yerini etkileyen olay sayısı diğer illere göre daha azdır. Bununla birlikte dağlık alanlarında eğimin müsait olduğu yamaçlarda çığ tehlikesi mevcuttur.

 

ERZURUM :

erzurum

Erzurum il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Erzurum Havzası D-GB dan Dumlu ve Erzurum Fay Zonları ile B-KB dan Aşkale Fay Zonu ile ve G den Tabye-Kandilli Fay Zonu tarafından sınırlandırılmıştır. Son yüzyılda 1901 M=6.1 Erzurum, 1924 M=6.8 Pasinler, 1952 M=5.8 Pasinler, 1983 M=6.7 Horasan, 1984 M=5.7 Balkaya, 1999 M=5.1 Şenkaya ve 2004 M= 5.1 ,5.3 Aşkale depremleri meydana gelmiştir.

Heyelan olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisidir. İspir, Oltu, Aşkale ve Narman ilçelerinde daha yoğun olmak üzere diğer ilçelerinde de heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı ilin kuzey ve kuzeydoğusunda yer alan Oltu, Olur Şenkaya, Narman ve Tortum ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Su baskını olayları, ilimiz genelinde yoğun olarak gözlenmekte olup, en fazla Ilıca, Narman ve Aşkale ilçelerinde yaşanmaktadır.

En yoğun çığların meydana geldiği bölge Palandöken dağlarıdır. Ülkemizin en gelişmiş ve uluslar arası kayak merkezi olan Palandöken Kayak Merkezi alanında da çığ tehlikesi bulunmaktadır. Ayrıca, Çat, İspir ve Tortum ilçelerine bağlı köylerde de çığ olayları meydana gelmiştir. Aşırı kar yağışı alan bölgede yerleşim yerleri dışında da çığ riski mevcuttur.

 
ESKİŞEHİR .

eskisehir

Eskişehir il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup tarihsel depremleri hakkında fazla kayıt bulunmamasına rağmen son yüzyılda 1905 M=5.4 ve 1956 M=6.1 depremleri meydana gelmiştir.

Heyelan olaylarının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, topoğrafik eğimin yüksek olduğu Mihalıççık ilçesinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, daha çok volkanik birimlerin gözlendiği Merkez, Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının en az gözlendiği illerimizden birisi olup, sadece Günyüzü ilçesinde gözlenmektedir.

 

 GAZİANTEP:

gaziantep

Gaziantep il merkezi  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Doğu Anadolu Fay Sistemi ‘nin etkisinde olup bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Doğu Anadolu fay zonu üzerinde olan İslâhiye ilçesinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Nizip, Yavuzeli ve Merkez ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Fırat havzasında yer alan ilimizin Islahiye, Nurdağı, Şehit kamil ve Nizip ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

GİRESUN:

giresun

Giresun il merkezi  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgeye en yakın fay hattı Kuzey Anadolu Fay Sistemi olup 1939 M=7.9 Erzincan depremi şehirde büyük ölçüde hasara neden olmuştur.

Kuzey Anadolu fay zonunun oluşturduğu vadi yamaçlarında ve sahil kesimlerinde yer alan yerleşim birimlerinde heyelan olayları daha yoğun olmak üzere Keşap, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup Alucra, Dereli, Bulancak ve Doğankent ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Doğu Karadeniz havzasında yer alan ilimizin özellikle sahil kesimindeki yerleşim birimlerinde ve iç kesimdeki Şebinkarahisar ve Doğankent ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir. 19-20.06.1990 ve 21.07.2007 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

 

Çanakçı ve Dereli ilçelerine bağlı 2 yerleşim yerinde çığ olayı meydana gelmiştir. Bunun dışında yaşanan çığ olayları genellikle meskun alan dışında, dağlık alanlarda ve yollarda etkili olmaktadır.

 GÜMÜŞHANE:
           
            gumushane

Gümüşhane il merkezi  3. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi2nin ürettiği depremlerin etki sahasındadır. 1939 M=7.9 Erzincan depreminde il genelinde hasar meydana gelmiştir.

Kelkit, Kürtün ve Merkez ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak izlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Merkez, Torul ve kürtün ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, ilimizin Merkez, Kelkit ve Torul ilçelerinde gözlenmektedir.

Kürtün ve Torul İlçelerinin 2 köyünde meydana gelen çığ olaylarının etkili olduğu alanlar belirlenmiştir. Ayrıca, Gümüşhane ilinin gelişim planlarında ve açılması planlanan Kayak Merkezlerinde çığ riskli alanlar da tespit edilmiş ve Valiliğine bildirilmiştir.

HAKKÂRİ:

hakkari

Hakkari ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Şemdinli Yüksekova Fay Zonu ve Güneydoğu Anadolu Bindirmesi’nin etkisi altındadır. Son yüzyılda meydana gelen 1930 M=7.2 Salmas (İran) ve 2005 M=5.4 Hakkari depremleri hasar meydana getirmiştir.

Heyelan olayları genel olarak az görülmekle birlikte Bindirme zonu üzerinde yer alan Merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.   

Kaya düşmesi olayı Zap vadisinin dik yamaçlarında kurulan yerleşim birimlerinde daha yoğun olarak yaşanmakla birlikte Merkez ve Çukurca ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Dicle havzasında yer alan ilimizin Merkez ve Şemdinli ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

İl merkezinde çığ tehlikesi bulunan diğer ilimizdir. Yüksek topografyası ve iklim koşulları nedeniyle çığ riskinin en fazla olduğu, hemen her yıl yerleşim yerleri ve yollarında çığın meydana geldiği bir bölgedir.

 

HATAY:

hatay

Hatay ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Doğu Anadolu ve Ölüdeniz Fay Sistemleri’nin birleştiği bölgede yer alan Hatay’da tarihsel dönemde çok büyük yıkıcı depremlerin meydana geldiği kayıtlara geçmiştir. Bölgeyi etkileyen son büyük deprem 1872 M=7.3 depremi olup 21.  yüzyılda 1921 M=5.5 İskenderun Körfezi, 1951 M= 5.7 İskenderun ve 1997 M=5.5 Antakya  olacak şekilde orta büyüklükte depremler meydana gelmiştir.

Doğu Anadolu fay zonu üzerinde yer alan Hassa, Kırıkhan, İskenderun ve Belen ilçelerinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Doğu Anadolu fay zonu üzerinde yer alan Belen, Hassa, Kırıkhan ve İskenderun ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Asi havzasında yer alan ilimizin en fazla Reyhanlı, Kırıkhan ve İskenderun ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir. 08.06.1998 ve 09.05.2001 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

ISPARTA:

isparta

Isparta il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Isparta büklümünü oluşturan Burdur, Tatarlı, Kumdanlı ve Beyşehir Fay Zonları’nın ürettiği depremlerin etkisi altındadır.1914 Burdur depremi Isparta ve yakın civarında hasar ve can kaybına sebep olmuştur.

Heyelan olayının az yaşandığı illerimizden olup, Sütçüler, Aladağ ve Merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Merkez, Eğirdir, Gelendost ve Aksu ilçelerinde yoğun gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az gözlendiği illerimizden olup, Sütçüler ve Eğirdir ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

İlin bünyesindeki Davras Dağı Kayak Merkezi sınırları içinde ve yakın çevresinde yer alan eğimleri 30°’den fazla olan yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kayak merkezini etkileyen çığları önlemek için alınacak tedbirler önerilmiştir.

İÇEL (MERSİN):

icel

Deprem bölgeleri haritasında 3. derecede tehlikeli deprem bölgesinde yer alan İçel; kuzeyinden geçen ve aktif olduğu kabul edilen Ecemiş Fay Zonu ile Karsantı-Karaisalı Fay Zonunun etki alanındadır. Tarihsel kayıtlarda bölgenin büyük depremlerden etkilendiğine dair bilgiler olsa da aletsel dönemde hasar yapıcı bir deprem meydana gelmemiştir.

Toros dağlarının güney yamaçlarında yer alan yerleşim birimleri ile Göksu vadisi boyunca heyelan olayları yoğun gözlenmektedir. Merkez, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçeleri heyelan olaylarının çok yaşandığı ilçelerimizdendir.

Kaya düşmesi olayı Toros dağlarının güney yamaçlarında yer alan yerleşim birimleri ile Göksu vadisi boyunca Merkez, Erdemli, Gülnar ve Mut ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Doğu Akdeniz havzasında yer alan ilimizin Merkez ve Tarsus ilçelerinde yağışlara bağlı olarak gelişmektedir.

Adana sınırına komşu olan ve Toros Dağ kuşağında yer alan Karboğazı Mevkii ile etrafında kalan tüm dağlık alanlar büyük çığların tehdidi altındadır.

 

İSTANBUL:

istanbul

İstanbul il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihi kayıtlara göre, İstanbul’da birçok yıkıcı deprem meydana geldiği bilinmektedir ancak merkez olarak deprem meydana getirebilecek tektonik bir kırığa sahip değildir. Tarih boyunca, Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin  kuzey kolu ile ilişkili depremlerin etkisinde kalmıştır. Son yüzyılda  meydana gelen 1912 M=7.2 Şarköy-Mürefte, 1935 M=5.9 Marmara Adası ve 1999 M=7.4 İzmit depremleri İstanbul’da hasar meydana getirmiştir.

Heyelan olayları Avcılar, Gürpınar, Büyükçekmece ve Silivri ilçelerinde daha yoğun olarak gözlenmektedir. Literatürde Deve bağırtan heyelanları olarak bilinen heyelan olayının Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde gelişmiştir.

Kaya düşmesi olayının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Marmara havzasında yer alan ilimizde şiddetli yağışlara bağlı olarak gelişen su baskını olaylarından nakli gerektirecek boyutta etkilenen konut bulunmamaktadır.

 

İZMİR :

izmir

İzmir ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel kayıtlar İzmir kent merkezi ve yakın çevresinin çok sayıda depremden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Son yüzyılda orta büyüklükteki 1909 M=5.8 Foça, 1928 M=6.5 ve M= 5.5 Torbalı, 1939 M= 6.6 Dikili,  1949 M=6.6 Karaburun , 1953 M=5.1 Karaburun, 1969 M=5.6 Karaburun, 1972 M=5.8 ve 1977 M=5.3 İzmir, 1979 M=5.9 Karaburun, 2003 M=5.6 Urla, 2005 M=5.8 Urla ve 2005 M=5.9 Seferihisar depremleri İzmir ilçelerinde hasara neden olurken 1928 M= 6.5 Torbalı,1939 M= 6.6 Dikili ve 1949 M=6.6 Karaburun  Depremleri bu depremler içerisinde en büyük ve en tahripkar olanlarıdır.

Büyük Menderes graben fayına bağlı Kiraz, Ödemiş, Tire ilçeleri ile Konak ilçesinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Bergama, Konak (Kadife kale) ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Küçük Menderes havzasında yer alan ilimizin Bornova, Bergama, Torbalı, Menemen, Çiğli ve Kiraz ilçelerinde gözlenmektedir.

İl genelinde çığ tehlikesi olan tek yer Bozdağ Kayak Merkezi sınırları içindedir. Çok büyük çığlar üreten bu alanda alınması gereken önlemler işletme sahibine önerilmiştir.

 

           
KARS:

kars

Kars ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde de yıkıcı depremlerden etkilenen Kars’ta 1900 M=5.9 Kağızman,1926 M=6.0 Gümrü, 1935 M=6.2 Digor, 1976 M=5.1 Susuz ve 1988 M=6.8 Erivan depremleri hasara ve can kaybına neden olmuştur.

İlin kuzey ve kuzeydoğusunda yer alan ilçelerde ve Aras vadisi boyunca yoğun olarak gözlenmektedir. En çok heyelan Kağızman ilçesinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Sarıkamış, Digor, Merkez ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Aras havzasında yer alan ilimizin Kağızman, Arpaçay, Selim ve Sarıkamış ilçelerinde gözlenmektedir.

 

KASTAMONU:

kastamonu

Kastamonu ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi Kastamonu’nda hasara neden olabilecek deprem üretme potansiyeline sahiptir. 1942 M=7.0 Niksar-Erbaa,1943 M=7.2 Tosya –Ladik, 1944 Gerede M=7.2 ,1951 M=6.9 Kurşunlu depremleri merkez ve ilçelerde hasara neden olmuştur.

Özellikle Karadeniz sahil kesimlerinde ve Kuzey Anadolu fay zonu üzerinde yer alan ilçelerde heyelan olaylarında yoğunlaşma gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı çok yoğun yaşanmamakla birlikte Araç, Cide ve Merkez ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Batı Karadeniz havzasında yer alan ilimizde çok görülmemekle birlikte Tosya, Daday ve İhsangazi ilçelerinde gözlenmektedir.

Tüm yurtta çok sayıda çığ olayının yaşandığı ve oldukça sert geçen 1992-1993 kış mevsiminde Küre ilçesi, Topçu Köyünde büyük bir çığ afeti yaşanmıştır. Ayrıca, Kastamonu ilinde meskun sahalar dışında da farklı ölçeklerde çığ riskli alanlar bulunduğu tespit edilmiştir.

 

KAYSERİ:

kayseri

Kayseri ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde de  yıkıcı depremlerden etkilendiği ve tahribatları hakkında şehirde bazı kitabeler bulunduğu bilinmektedir. Son yüzyılda 1940 M=5.3 Erciyes depremi şehirde hasara neden olmuştur.

Kuzeyinden geçen Kızılırmak, güneyinden geçen Zamantı vadileri üzerinde heyelan olayları gözlenmektedir. Kocasinan, Develi ilçelerinde yoğun olarak izlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının çok yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisidir. Erciyes dağı çevresinde yer alan yerleşim birimlerinde Melikgazi, Kocasinan, Yeşilhisar, Tomarza, Talas ilçelerinde volkanik kayaçlardan kaynaklanan kaya düşmesi olayları meydana gelmektedir.

Su baskını olayları, Kızılırmak havzasında yer alan ilimizde yoğun olarak gözlenmektedir. Su baskını olayları en fazla Sarız, Kocasinan, Pınarbaşı, Bünyan, Yahyalı ve İncesu ilçelerinde yaşanmıştır.

Düzlük bir alanda kurulmuş il merkezi sınırları içinde bulunan ve Kayak ve Kış Turizm Alanı olan Erciyes Dağı’nın zirve kesimlerinde çığ olayları meydana gelmektedir.

 

KIRKLARELİ:

kirklareli

Kırklareli ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem aktivitesi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Heyelan olaylarının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının yaşanmadığı illerimizden birisidir.

KIRŞEHİR:

kirsehir

 

Kırşehir ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kırşehir’de Keskin –Yerköy-Mucur- Kaman arasındaki küçük boyutlu birbirinden bağımsız ve değişik doğrultulara sahip faylar deprem üretme potansiyeline sahiptir. Bu fayların tarihsel dönem aktivitesi bilinmemekle birlikte son yüzyılda meydana gelen bu faylarla ilişkili 1938 M=6.6 Keskin depremi Kırşehir ilinde ağır hasara neden olmuştur.

Heyelan olaylarının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Merkez ve Çiçekdağı ilçelerinde gözlenmektedir.

KOCAELİ :

kocaeli

 

Kocaeli ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sisteminin ana hattı üzerinde bulunan Kocaeli ili tarihsel depremlerden büyük hasar görmüştür. 1909 M=5.5, M=5.8 hasar yapıcı depremlerdendir. En son büyük yıkıcı deprem 1999 M=7.4 İzmit depremidir. Bu deprem Kocaeli ve tüm Marmara bölgesinde ağır hasar ve can kaybına neden olmuştur.

Heyelan olayları çoğunlukla il merkezinin güneyinde, Kuzey Anadolu Fay zonu boyunca gözlenmekte olup, özellikle Merkez ilçeye bağlı köyler ile Karamürsel, Gölcük ilçelerinde daha yoğun yaşanmaktadır.

Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisidir. 

KONYA:

konya

Konya il merkezi 4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Konya il merkezinde tarihsel dönemde deprem kaynaklı bir hasar kaydedilmemekle birlikte ilin batısındaki Sultandağı Fay Zonu ve onunla ilişkili kırık sistemleri Akşehir ve Ilgın ilçelerinde  hasar yapıcı depremlere neden olmuştur. 1921 M=5.5 Ilgın ve 1946 M=5.6 Kadınhanı depremleri bölgede hasara neden olan depremlerdir.

Heyelan olayları ilin batısında bulunan Akşehir ilçesi ile güneyinde Toros dağ kuşağının başladığı bölgede bulunan Taşkent ve Hadım ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı ilin güneyinde Toros dağlarının eteklerinde yer alan Hadım, Seydişehir, Taşkent ilçeleri ile Meram ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Konya kapalı havzasında yer alan Seydişehir, Beyşehir, Ereğli, Karapınar ve Cihanbeyli ilçelerinde gözlenmektedir.

 

KÜTAHYA:

kutahya

Kütahya ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde  yıkıcı depremlerden etkilenen Kütahya ili Gediz–Emet Fay Zonu, Simav Fay zonu ve Kütahya Fay Zonu’nun etkisi altındadır. 1928 M= 6.2 Emet , 1944 M=6.2 Şaphane, 1970 M=7.2 Gediz ve 1970 M= 5.9 Çavdarhisar depremleri son yüzyılda bölgede ağır hasar yapmış depremlerdir.

Heyelan olayları ilin daha çok batı bölgesinde ve kuzey-güney doğrultusunda bulunan ilçelerde yoğunlaşmaktadır. En fazla Gediz, Simav ve Emet ilçeleri ve bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Simav ve Emet ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Sakarya havzasında yer alan ilimizin Merkez,  Altıntaş, Tavşanlı, Simav, ve Dumlupınar ilçelerinde gözlenmektedir.

Kocakır Dağı Kayak Merkezi sınırları içinde Kocakır Dağının ve yakın çevresinin eğimi 30°’nin üzerinde olan ve 1100 m’den yüksek kesimlerinde çığ oluşumu gözlenmektedir. Dağ, kayak ve diğer kış sporlarıyla uğraşanları olumsuz etkileyebilir.

 MALATYA :
           
            malatya

 

Malatya ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarih boyunca Doğu Anadolu Fay Sistemine bağlı fayların ürettiği büyük depremlerin etkisi altında kalmıştır.1905 M=6.8 , 1964 M=6.0 Malatya, 1986 M=5.8 Sürgü, 2003 M=5.7 Doğanyol ve 2005 M=5.2 Pötürge depremleri 1900 den günümüze bölgede hasara neden olan depremlerdir.

Heyelan olaylarının yoğun yaşandığı illerimizden olup, Hekimhan, Darende ve Akçadağ ilçelerindendir.

Kaya düşmesi olayı Darende ve Akçadağ, Doğanhisar başta olmak üzere il genelinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Fırat havzasında yer alan ilimizin Kale, Akçadağ, Yeşilyurt ve Arguvan ilçelerinde gözlenmektedir. 21.05.1991 yılında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

Dağlık ve kış şartlarının nispeten daha sert geçtiği Doğanşehir ve Yeşilyurt ilçelerine bağlı köylerde çığ riski bulunduğu gözlemlenmiştir.

 

MANİSA:

            manisa

            Manisa ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Çok büyük deprem üretme potansiyeline sahip Gediz Grabeni içerisinde yer alan Manisa ili tarihsel dönemde birçok büyük depreme sahne olmuştur. Son yüzyılda ise 1919 M= 6.9 Soma, 1965 M=5.8 Salihli, 1969 M= 6.1, M=6.0 Demirci, 1969 M=6.6 Alaşehir ve 1970 M=5.7 Demirci depremleri meydana gelmiş,  bölgede hasar ve can kaybı oluşturmuştur.

Heyelan olayları vadi boylarınca yer alan Gördes, Demirci, Selendi ve Alaşehir ilçelerinde Yoğunluklu olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Demirci, Merkez ve Selendi ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Gediz havzasında yer alan ilimizin Salihli, Akhisar, Ahmetli ve Alaşehir ilçelerinde gözlenmektedir.

 

 

KAHRAMANMARAŞ:

kahramanmaras

Kahramanmaraş il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarih boyunca Doğu Anadolu Fay Sistemine bağlı fayların ürettiği büyük depremlerin etkisi altında kalmıştır. Son yüzyılda ise hasar yapıcı deprem meydana gelmemiştir.

Heyelan olayları Elbistan fayına bağlı olarak Ekinönü ilçesinde ve Doğu Anadolu Fayına bağlı olarak Merkez ve Türkoğlu’na bağlı yerleşim birimlerinde görülmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, Merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde, Andırın, Elbistan ve Afşin ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Ceyhan havzasında yer alan ilimizde en yoğun Elbistan ilçesinde olmak üzere Afşin ve Merkez ilçelerinde de gözlenmektedir.

 

 

 
MARDİN:

mardin

 

Mardin ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayı merkez ilçesinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Dicle havzasında yer alan ilimizde en yoğun Kızıltepe ilçesinde olmak üzere Merkez ve Salur ilçelerinde gözlenmektedir.

MUĞLA:

mugla

Deprem açısından oldukça aktif olan Muğla ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depreme maruz kalan Muğla son yüzyılda meydana gelen  1926 M=7.4 Rodos, 1933 M=6.5 Kos, 1941 M=5.8 Muğla, 1957 M=7.1 Fethiye , 1959 M=5.7 Köyceğiz, 1961 M= 6.3 Marmaris, 1969 M=5.4 Fethiye, 2004 M=5.1-5.3 Gökova körfezi depremleri ve 2004 M= 5.1 Ula     depremlerinden etkilenmiştir.

Heyelan olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisi olup, Fethiye ilçesinde heylan olayları gözlenmiştir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Merkez ve Marmaris ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının en az gözlendiği ilerimizdendir.

MUŞ:

mus

Muş ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay sistemlerinin kesişim bölgesi , Muş Bindirmesi Kavakbaşı ve Malazgirt Fay Zonları Muş ilinin depremselliğini etkileyen ana kırık sistemleridir. Tarihsel dönemlerde de birçok yıkıcı depreme maruz kalan Muş ili son yüzyılda 1903 M=6.3 Malazgirt, 1903 M=5.3 Bulanık, 1907 M=5.0 Muş, 1946 M=5.7 Varto-Hınıs ve 1966 M=5.6, M=6.9 Varto  hasar yapıcı depremlerinin etkisinde kalmıştır.

İlin kuzeyinde yer alan Varto ilçesi ile Merkez’e bağlı yerleşim birimlerinde heyelan olayları görülmektedir.

Kaya düşmesi olayı Muş Bindirmesi üzerinde yer alan yerleşim birimlerinde yoğun olmakla beraber,  Varto ve Korkut ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Fırat havzasında yer alan ilimizin merkez, bulanık, Varto ve Korkut ilçelerinde gözlenmektedir.

Özellikle iklim ve meteorolojik koşullar nedeniyle çığ riskine maruz kalan ilde, Merkez ve Varto’ya bağlı köylerde çığ riski tespit edilmiştir.

NEVŞEHİR:

nevsehir

Nevşehir ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının az görüldüğü illerimizden olup, Kozaklı ilçesinde lokal heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde yoğun olarak gözlenmekte olup, Ürgüp, Avanos ve Merkez ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. 2007 yılında Ürgüp Merkez’de meydana gelen kaya düşmesi olayında 3 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştır.

Su baskını olayları, Kızılırmak havzasında yer alan ilimizin Kozaklı, Hacıbektaş, Acıgöl ve Ürgüp ilçelerinde gözlenmektedir.

 
NİĞDE :

            nigde

Niğde  ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olayı Merkez ve Ulukışla ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde görülmektedir.
Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, Çiftlik ve Altunhisar ilçelerinde daha yoğun gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Seyhan ve Konya kapalı havzasında yer alan ilimizin Merkez, Bor ve Ulukışla ilçelerinde gözlenmektedir.

Güney yerleşimleri Toros Dağları üzerinde yer alan Niğde ilinde de çığ riskine sahip alanlar bulunmaktadır. Ayrıca, ülkemizde dağcılık faaliyetlerinde önemli bir yeri olan ve büyük çığ alanlarına sahip Aladağlar Kuşağının büyük bir bölümü Niğde ili sınırları içinde kalmaktadır.

 

 

ORDU:

ordu

 

Ordu ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgeye en yakın fay hattı Kuzey Anadolu Fay Sistemi olup 1939 M=7.9 Erzincan ve 1942 M=7.0 Niksar –Erbaa depremleri şehirde büyük ölçüde hasara neden olmuştur.

Heyelan olaylarının yoğun yaşandığı illerimizden birisi olup, Ulubey, Gölköy, Korgan ve Ünye ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde sıklıkla görülmektedir.
Kaya düşmesi olayı yoğun olmamakla birlikte lokal olarak il genelinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Doğu Karadeniz havzasında, kıyı şeridinde buluna ilçelerde yoğun olmak üzere Merkez, Fatsa ve Ünye ilçelerinde gözlenmektedir. 10.07.2006 yılında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

Doğu Karadeniz Bölgesinin diğer illerine göre daha az çığ riskine sahip olan bir ildir. Nadiren meydana gelen küçük ölçekli çığlar ya da kar akmaları da yerleşim yerleri dışında kalmaktadır.

 

RİZE:

rize

Rize ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının yoğun yaşandığı 2. ci ilimiz olup, Ulubey, Gölköy, Korgan ve Ünye ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde sıklıkla heyelan olayları gözlenmektedir.
Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçelerinde lokal olarak gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Doğu Karadeniz havzasında yer alan ilimizde ani yağışlara bağlı olarak gelişmekte olup; Merkez, İkizdere, Pazar, Çayeli ve Çamlıhemşin ilçelerinde gözlenmektedir. 29.09.1995, 11.08.1998, 15.01.2002 ve 21.07.2006 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

Ülkemizin önemli sıradağlarından biri olan Kaçkar Dağlarının büyük bölümü Rize ili sınırları içerisindedir. Aşırı kar yağışı alan bu dağlık alanlarda ve Kaçkarların zirvesini oluşturan tepelere dik uzanan vadi içlerinde çok büyük çığ patikaları mevcuttur. Söz konusu alanların çığ tehlike haritaları Genel Müdürlüğümüz Çığ Şubesi tarafından, DPT projesi kapsamında hazırlanmıştır.

 

 SAKARYA:

sakarya

Sakarya ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sisteminin ana hattı üzerinde bulunan Sakarya ili tarihsel dönem depremlerden büyük hasar görmüştür. 1943 M=6.6 Hendek, 1957 M=7.1 Abant, 1967 M=6.0 Akyazı, 1967 M=7.2 Adapazarı ve 2000 M=5.2 Akyazı bölgede son yüzyılda hasar yapan depremlerdir.  1999 M= 7.4 İzmit ve M=7.2  Düzce depremleri Sakarya’da büyük hasar ve can kaybına neden olmuştur.

Heyelan olayları Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan Geyve, Akyazı ve Merkez ilçeleri ile Büyük melen çayının geçtiği Kocaali ilçesinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olayları, Sakarya ve Batı Karadeniz havzasında yer alan ilimizin Akyazı, Geyve, Hendek ve Karapürçek ilçelerinde gözlenmektedir.

 

SAMSUN :

samsun

 

Samsun ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgeye en yakın fay hattı Kuzey Anadolu Fay Sistemi olup 1916 M= 7.1 Tokat,1939 M=7.9 Erzincan,1942  M=7.0 Niksar –Erbaa, 1943 M= 7.2 Tosya-Ladik depremleri bölgede büyük ölçüde hasara neden olmuştur.

Heyelan olayları il Merkezinin güneyinde Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan Havza ilçesi ile Kıyı kesiminde bulunan Merkez ve Alaçam ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olayları, Yeşilırmak ve Kızılırmak havzasında yer alan ilimizin Ayvacık, Hamza, Çarşamba, Vezirköprü ve Alaçam ilçelerinde gözlenmektedir.

 

SİİRT:

siirt

Siirt ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgedeki en belirgin tektonik yapı Güneydoğu Anadolu Bindirmesi’dir. 1964 M= 4.9 Siirt Depremi son yüzyılda hasar yapmış tek depremdir.

Heyelan olayları ilin kuzeyinden geçen Güneydoğu Anadolu Bindirme kuşağı üzerinde yer alan Baykan Şirvan ilçeleri ile Merkez’e bağlı yerleşim birimlerinde görülmektedir.

Kaya düşmesi olayı Güneydoğu Anadolu Bindirme kuşağı ile Botan çayının geçtiği Vadiler üzerinde yer alan Baykan, Eruh, Şirvan ilçeleri ile Merkez’e bağlı yerleşim birimlerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Dicle havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları, Merkez ilçeye bağlı bazı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Şirvan, Baykan, Pervari ve Eruh ilçelerinde çok sayıda çığ riskli alan bulunmakta, hemen her yıl birden çok çığ meydana gelmektedir.

SİNOP:

sinop

 

Sinop ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olayları sahil şeridinde yer alan Ayancık Türkeli ve Merkez ilçeleri ile İl Merkezinin güneydoğusunda yer alan Durağan ilçelerinde görülmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, yancık ve Durağan ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, batı Karadeniz ve Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları, Boyabat ve Dikmen ilçelerinde gözlenmektedir.

Doğu Karadeniz Bölgesine göre iklimin yumuşamaya başladığı Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Sinop ilinde, Türkeli ilçesinin 2 dağ köyünde küçük ölçekli çığlar meydana gelmiştir.

 

SİVAS:

sivas

Sivas ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi ile  güneyde bulunan Deliler Fayı’nın etkisi altındadır. 1909 M=6.4 Sivas, 1914 M= 5.6 Gemerek, 1929 M=6.1 Suşehri ve 1939 M=7.9  Erzincan depremleri bölgede hasar ve can kaybına neden olmuştur.

Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan Koyulhisar, Suşehri ve Akıncılar ilçeleri ile bu ilçelerin güneyinde yer alan İmranlı ve Zara ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak gözlenmektedir.

2005 yılında Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyünün Kuzuluk Mahallesinde meydana gelen heyelan olayından enkaz altında kalan 15 kişi hayatını kaybetmiştir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, İlin Kuzey ve Kuzeydoğusunda yer alan Zara, Suşehri, Hafik, Koyulhisar ilçeleri ile Yıldızeli ve Gürun ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları,  Kızılırmak vadisi üzerinde yer alan Merkez, İmranlı, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde gözlenmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi ile komşu durumdaki Sivas ilinde yaşanan aşırı kış şartları nedeniyle pek çok küçük ölçekli çığ olayı yaşanmaktadır.

 

 

TEKİRDAĞ:

tekirdag

Tekirdağ ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Marmara Denizi’nden Tekirdağ yönüne devam edip Saros Körfezi’ne doğru geçen Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin ana hattının üzerinde yer almaktadır. Tarihsel döneme ait büyük depremlerde hasar gördüğü bilinmektedir. 1912 M=7.3 Şarköy –Mürefte Depremi ve artçıları olan M=6.3 ve M=6.8 depremleri son yüzyılda o bölgede etkili olmuş en yıkıcı depremlerdir.

Heyelan olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayının en az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisidir.

 

 

TOKAT:

tokat

Tokat ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi, Ezine Pazarı Fay Zonu ve Almus Fayı’nın etkisi altındadır. Tarihsel dönemde birçok kez yıkıcı depreme maruz kalan Tokat son yüzyılda 1916 M=7.1, 1919 M=5.9 Almus, 1939 M=7.9 Erzincan ve 1942 M=7.0 Niksar-Erbaa hasar yapıcı depremlerinin etkisi altında kalmıştır.

Heyelan olayları Yeşilırmak vadisi üzerinde bulunan Turhal, Merkez ve Almus ilçeleri ile Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan Reşadiye ve Niksar ilçelerinde yoğu olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Merkez ilçe başta olmak üzere Turhal, Zile, Almus ve Niksar ilçelerinde de gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Yeşilırmak havzasında yer alan ilimiz genelinde yaşanmaktadır. Merkez, Artova, Erbaa, Zile, Niksar ve Reşadiye ilçelerinde su baskını olayları gözlenmektedir.

 

 

TRABZON:

trabzon

Trabzon ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olayları ile Bölgesel afet olaylarının en yoğun yaşandığı iller arasında 1. sırada yer alan ilimizdir. Maçka, Bütün ilçelerinde heyelan olayları gözlenmekle beraber Çaykara, Düzköy, Merkez ve Akçaabat ilçelerinde yoğunluk artmaktadır. İl de meydana gelen heyelan olayları mevsimsel yağışlara bağlı olarak tek bir yerleşim yerinden ziyade büyük çaplı ve bölgesel olarak meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, Araklı, Tonya, Çaykara ve Yomra ilçelerinde daha yoğun yaşanmaktadır.

Su baskını olayları Doğu Karadeniz havzasında yer alan ilimizde, Karadeniz’e dökülen derelerin oluşturduğu vadiler üzerinde bulunan yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. 19-20.06.1990, 17.11.2005 ve 10.07.2006 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

07.08.1998 yılında aşırı yağışlara bağlı olarak meydana gelen su baskını ve heyelan olayları sonucu birçok yerleşim birimleri etkilenmiş ve 47 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 2005 yılının Ağustos ve Kasım aylarında aşırı yağışlara bağlı olarak meydana gelen su baskını ve heyelan olayları çok yoğun olarak yaşanmış ve birçok ilçe ve Merkeze bağlı yerleşim birimleri etkilenerek maddi ve manevi kayıplara neden olmuştur.  

Çaykara ilçesine bağlı yerleşimler başta olmak üzere, Şalpazarı, Araklı ve Tonya ilçelerinin yüksek rakımlarda kurulmuş köy ve mahallelerinde çığ riskli alanlar mevcuttur. Bunun dışında kalan çığ riskli alanlar genellikle meskun alan dışındadır. Ancak, orman sınırı altındaki tüm alanlarda orman örtüsünün korunması bu riski azaltacaktır.   

 

TUNCELİ:

            tunceli

            Tunceli ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzeyinden geçen Kuzey Anadolu Fay Sistemi ve ilin doğusundaki Ovacık Fay Zonu deprem üretebilecek ana yapılardır.1967 M=6.2 , 1992 M= 5.8 ve 2003 M= 5.6 Pülümür depremleri son yüzyılda bölgede hasar  yapmış en önemli depremlerdir.

Heyelan olayı il genelinde görülmektedir. En çok Pertek ilçesi ve bağlı yerleşim birimlerinde meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayı Mazgirt, Nazimiye, Pülümür ve Merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisidir.

Yerleşim yerleri ve yollarda yoğun çığ tehlikesinin mevcut olduğu gözlenmiştir.

ŞANLIURFA:

sanlıurfa

Şanlıurfa ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihi kayıtlarda Harran Ovası’nda şiddetli depremlerin olduğu ve büyük hasarlar verdikleri bilinmektedir. Buna karşın son yüzyılda hasar yapıcı bir deprem kaydı bulunmamaktadır.

Heyelan olaylarının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Kaya düşmesi olayı Fırat vadisi üzerinde yer alan Halfeti ve Birecik ilçelerinde, Karaca dağ Volkaniklerinin yaygın olduğu Siverek ilçesinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları Fırat havzasında yer alan ilimizde Suruc, Ceylanpınar, ve Merkez ilçelerinde gözlenmektedir.

 

UŞAK:

usak

Uşak ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Gediz-Emet yöresi diri fayları ile Simav Fay Zonu bölgede deprem üretebilecek ana yapılardır. Tarihsel dönemlerde de de aktif olan bu bölgede  meydana gelen 1944 M=6.2 Şaphane ve  1970 M=7.2 Gediz depremleri Uşak’ta da hasara neden olmuştur.

İl Merkezinin kuzeydoğusunda yer alan ve eğimli bir morfolojisi olan Banaz ilçesinde heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Merkez ve Banaz ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisidir.

 

VAN:

van

Van ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Deprem aktivitesi bakımından oldukça aktif olan bölgede birçok yıkıcı depremin meydana geldiği bilinmektedir. Çaldıran, HasanTimur Gölü ve Erciş fayları ile Güneydoğu Anadolu Bindirmesi bu depremleri üreten ana yapılar olup 1945 M=5.8 Çatak, 1972 M=5.2 Van, 1976 M=7.2 Çaldıran ve 1977 M=5.1 Erciş depremleri son yüzyılda meydana gelen en büyük depremlerdir.

Heyelan olayı il genelinde gözlenmekte olup, Özellikle Güneydoğu Anadolu Bindirme kuşağına yakın olan Çatak, Bahçesaray ve Başkale ilçelerinde yoğun olarak meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayı il genelinde gözlenmekte olup, Başkale, Muradiye ,Erciş ve Gürpınar ilçelerinde daha yoğun yaşanmaktadır.

Su baskını olayları, Van gölü havzasında yer alan ilimizde Erciş ilçesinde çok yoğun olmakla birlikte Başkale, Gevaş, Çaldıran ilçelerinde de gözlenmektedir. 25.07.1996 ve 14.09.2007 yıllarında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını ve heyelan olayları Bölgesel olarak bir çok Merkez ve ilçelerde yerleşim birimlerini etkilemiştir.

Özellikle ilin güneyde Hakkari ile bağlantısını sağlayan yolda ve bu güzergahtaki yerleşim yerlerinde çok büyük çığ alanları mevcuttur.

 

YOZGAT:

yozgat

Yozgat ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Yozgat’ın kuzeyinden geçen Ezine Pazarı Fay Zonu bölgeye en yakın deprem üretebilecek tektonik yapıdır. 1938 M= 6.6 Keskin ve  1940 M= 6.2 Sorgun depremleri son yüzyılda bölgede hasara ve can kaybına neden olan depremlerdir.

Heyelan olayı en çok Çekerek ırmağı üzerinde yer elan Çekerek, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Akmağdeni, Kadışehri, Yenifakılı ve merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.      

Su baskını olayları Kızılırmak havzasında yer alan ilimizde, il genelinde gözlenmekte olup, Boğazlıyan, Sorgun, Çekerek Sarıkaya ilçelerinde su baskını olayları yaşanmaktadır.

 

ZONGULDAK:

zonguldak

 

Zonguldak ili 2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin etkisi altındadır. 1968 M= 6.5 Bartın, 1999 M= 7.4 İzmit  ve M= 7.2 Düzce depremleri son yüzyılda bölgede hasar ve can kaybına neden olan depremlerdir.

Heyelan olayı il genelinde gözlenmekte olup, Özellikle Çaycuma ve Alaplı ilçelerine bağlı ilçelerinde yoğun olarak meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Batı Karadeniz havzasında yer almakta olup, su baskını olayları şiddetli yağışlara bağlı olarak sık yaşanmaktadır. 1998 yılında aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını olaylarından Devrek, Alaplı, Gökçebey ilçeleri çok etkilenmiştir.

 

 

 

AKSARAY:

aksaray

 

Aksaray il merkezi  5. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının en az görüldüğü illerimizden birisidir.

 Kaya düşmesi olayı Ihlara Vadisi güzergahı üzerinde ve Güzelyurt ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Konya kapalı havzasında yer alan ilimizin Merkez ve Güzelyurt ilçelerinde gözlenmektedir.

 

BAYBURT:

bayburt

 

Bayburt il merkezi  3. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin etkisi altındadır. 1939 M=7.9 Erzincan depreminden etkilenmiştir.

Heyelan olayları genel olarak İlin Güneydoğusundaki yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Aydıntepe ve Merkez  ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları, Çoruh havzasında yer alan ilimizin Merkez, Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde gözlenmektedir.

Merkez ve Aydıntepe İlçesinin pek çok köyünde çığ riskli alanlar bulunmaktadır. Bunun yanında, özellikle 1992-1993 kış mevsiminde yaşanan büyük çığlarda çok sayıda ölüm ve yaralanma olayı yaşanmış, konutlar nakledilmiştir (Bayburt-Merkez-Üzengili’de meydana gelen büyük çığda 59 konut yıkılmış toplam 96 konutun nakledilmesine karar verilmiştir.

 

KARAMAN:

karaman

Karaman ili  4. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemde ve son yüzyılda önemli bir deprem aktivitesi bulunmamaktadır.

Heyelan olayları Toros dağ kuşağında yer alan Ermenek ve Sarıveliler ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir. Özellikle Ermenek çayı vadisi boyunca yoğunlaşmaktadır.

Kaya düşmesi olayı Ermenek, Ayrancı ve merkez ilçelerinde yoğun olarak gözlenmektedir.

Konya kapalı havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları az yaşanmakta olup, Merkez ve Ayrancı ilçelerinde su baskını olayları  gözlenmektedir.

 

 

KIRIKKALE:

kirikkale

Kırıkkale ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Ezine Pazarı Fay Zonu ve onunla ilişkili fayların etkisi altındadır. 1938 M=6.6 Kırşehir- Keskin Depremi son yüzyıldaki Kırıkkale’yi etkileyen en büyük depremdir.

Heyelan olayları yoğunluklu olarak Sulakyurt, ve Delice ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Karakeçili, keskin ve Sulakyurt ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının yoğun olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları,  Merkez, Yahşihan, Balışeyh, Sulakyurt ve Delice ilçelerinde gözlenmektedir.

 

BATMAN:

batman

Batman il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Güneydoğu Anadolu Bindirmesi bölgede deprem üretecek en önemli sistem olmasına karşın il genelinde son yüzyılda hasar yapıcı bir deprem meydana gelmemiştir.

Heyelan olayları Güneydoğu Anadolu Bindirme kuşağı üzerinde yer alan Sason ve Kozluk ilçelerine bağlı yerleşim birimlerinde yoğun olarak meydana gelmektedir.

Kaya düşmesi olayı Kozluk, Hasankeyf, Gercüş ilçelerinde gözlenmektedir.

Su baskını olayları,  Dicle havzasında yer alan ilimizin Merkez ilçesinde yoğun olarak yaşanmaktadır. Merkez ilçede 01.11.2006 tarihinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen su baskını olayında 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Sason ilçe merkezi ile bağlı köylerinde meydana gelen çığ afetinden dolayı ölümler ve yaralanma olayları yaşanmıştır.

 

ŞIRNAK:

sirnak

Şırnak ili  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Bölgedeki en belirgin tektonik yapının Güneydoğu Anadolu Bindirmesi olmasına karşın tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının en az görüldüğü illerimizden birisi olup, Silopi ve Ulukışla ilçelerinde lokal heyelan olayları gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Uludere ilçesinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Dicle havzasında yer almaktadır. Su baskını olayları,  Silopi ilçesine bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Sarp dağlık bir alanda kurulmuş olan Şırnak ilinde kimi yerleşimler ve özellikle yollar yoğun ve büyük çığ riskine sahiptir.

 

BARTIN:

bartın

Bartın il merkezi  1. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin ve bölgesel diğer aktif fayların etkisi altındadır. Son yüzyılda meydana gelen en önemli deprem 1968 M= 6.5 Bartın depremidir.

Heyelan olaylarının çok yaşandığı illerimizden birisi olup, Özellikle Ulus, Kurucaşile ve Merkez ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Batı Karadeniz havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları,  Bölgesel olarak yaşanmaktadır. 1998 yılında meydana gelen Bölgesel afet olaylarından en çok etkilenen illerimizden birisidir.   Merkez, Ulus ve Amasra ilçelerinde su baskını olayları gözlenmektedir.

 

ARDAHAN:

ardahan

Ardahan il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Tarihsel dönemde de yıkıcı depremlerin meydana geldiği Ardahan’da son yüzyılda meydana gelen 1903 M=5.8, 1925 M=4.6 ve 1976 M=5.0 depremleri hasar meydana getirmiştir.

Heyelan olayları nispeten az yaşanmakla birlikte, meydana gelen heyelanlar büyük ölçekli gelişme göstermektedir. Özellikle ilin kuzeyinde yer alan Posof ilçesinde yoğunlaşmaktadır.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Aras Havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları Damal, Kanak, Göle, Posof ilçelerinde gözlenmektedir.

 

IĞDIR:

igdir

Iğdır il merkezi  2. derecede tehlikeli deprem bölgesinde olup KB-GD doğrultulu Iğdır, Doğubayazıt ve Balıkgölü Fay Zonlarının ürettikleri depremlerin etkisi altındadır. Tarihi kayıtlara göre bölgede birçok yıkıcı deprem meydana gelmiştir. Aletsel dönem de ise orta büyüklükteki 1914 M=5.4 ve 1962 M=5.9 depremleri Iğdır’da hasara neden olmuştur.

Heyelan olayları ilin Tuzluca ilçesinde ağırlıklı olarak gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayı Tuzluca ve Merkez ilçelerinde gözlenmektedir.

Aras Havzasında yer alan ilimizde, il genelinde yoğun olarak su baskını olayları yaşanmakta olup, Tuzluca ve Aralık ilçelerinde gözlenmektedir.

 

YALOVA:

yalova

Yalova ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin Marmara’daki kuzey kolunun üzerindedir. Tarihsel dönemlerde yıkıcı depremlere maruz kalan Yalova ilinde 1900 den günümüze 1963 M=6.2 Çınarcık, 1999 M= 7.4 İzmit ve M=7.2 Düzce depremleri meydana gelmiştir.

Heyelan olaylarının yoğun olarak gözlendiği illerimizden birisidir. Gelişen heyelanlar genellikle sığ derinlikte olup, geniş alanları etkilemektedir. Özellikle Çiftlikköy, Altınova, termal ve Çınarcık ilçelerinde gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Marmara Havzasında yer almaktadır.

 

KARABÜK:

karabuk

 

Karabük ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi Karabük’te hasara neden olabilecek deprem üretme potansiyeline sahiptir. 1944 M=7.2 Gerede, 1999 M=7.4 İzmit ve M=7.2 Düzce depremleri merkez ve ilçelerde hasara neden olmuştur.

Heyelan olaylarının en çok meydana geldiği illerimizden birisidir. Yenice ilçesi Türkiye genelinde heyelandan afetinden en çok etkilenen ilçemizdir.

Kaya düşmesi olayı Eskipazar ve merkez ilçeye bağlı yerleşim birimlerinde gözlenmektedir.

Batı Karadeniz havzasında yer alan ilimizde su baskını olayları, Yenice, Merkez ve Eskipazar ilçelerinde yoğun olarak yaşanmaktadır. 1998 yılında meydana gelen Bölgesel afet olaylarından en çok etkilenen illerimizden birisidir.  

 

KİLİS:

kilis

Kilis ili  3. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Doğu Anadolu Fay Sistemi ‘nin etkisinde olup bölgede tarihsel ve aletsel dönemde hasar yapıcı deprem kayıt edilmemiştir.

Heyelan olaylarının en az görüldüğü illerimizden birisidir

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Musabeyli ilçesinde gözlenmektedir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisi olup, Fırat havzasında yer almaktadır.

 

OSMANİYE:

osmaniye

Osmaniye  ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Başlıca faylanmalar Doğu Anadolu Fayı’na paralel GB-KD yönünde gelişmiştir. Tarihsel dönemlerde de yıkıcı depremlere maruz kalan Osmaniye ilinde son yüzyılda meydana gelen 1945 M= 6.0, 1952 M= 5.5, 1967 M= 5.3 ve 1998 M= 5.9 depremleri  hasar ve can kaybı meydana getirmiştir..

Bahçe, merkez ve Düziçi ilçelerinde heyelan olaylarının geliştiği gözlenmektedir.

Kaya düşmesi olayının az olarak yaşandığı illerimizden birisi olup, Merkez, Bahçe, ve Düziçi ilçelerinde gözlenmektedir.

Ceyhan Havzasında yer almakta olup, Su baskını yoğun yaşanan illerimizden birisidir. Daha çok Bahçe, Kadirli, Merkez, Düziçi ilçelerinde gözlenmektedir.

Herhangi bir çığ tehlikesi bulunmamaktadır. Ancak kayak merkezi yapılması planlanan Zorkun yaylası mevkiinde ağaç kesimine paralel olarak çığ tehlikesi oluşabilecektir.

 

DÜZCE:

duzce

Düzce ili  1. derecede tehlikeli deprem bölgesindedir. Kuzey Anadolu Fay Sistemi içerisinde yer alıp depremselliği oldukça yüksek bir bölgedir. 1944 M=7.2 Gerede, 1957 M=7.1 Abant , 1967 M=6.0 Mudurnu ve 1999 M=7.4 İzmit depremlerinden etkilenmiştir. İldeki en yıkıcı deprem ise M=7.2 1999yılında meydana gelmiştir.

İlde görülen heyelanlar Büyük Melen çayı, melen çayı ve Kuzey Anadolu Fay zonu üzerinde yer alan yerleşim birimlerinde yoğun olarak görülmektedir. Yığılca, Akçakoca, Cumayeri ve Merkez ilçelerinde heyelan olayları yoğun olarak yaşanmaktadır.

Kaya düşmesi olayının en az yaşandığı illerimizden birisidir.

Su baskını olaylarının az yaşandığı illerimizden birisidir.

Geçmiş yıllarda yaşanan afetler nedeniyle yapılan etüdlerde, Akçakoca ilçesinin dağ köylerinde yerleşim alanları dışında kalan çığ alanları tespit edilmiş, mevcut orman örtüsünün korunması gerektiği belirtilmiştir.

 Kaynak:www.afetacil.gov.tr Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı